«Мистецька спадщина»

Ікона «Різдво з родовідним древом Ісуса Христа»

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми пропонуємо до вашої уваги унікальну ікону з колекції Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», присвячену одному з найвеличніших свят року – Різдву Христовому. Це – ікона «Різдво з родовідним древом Ісуса Христа», створена українським художником у середині XVIII ст. (КПЛ-Ж-389). Пам’ятка має рідкісну іконографію, пов’язану з темою Різдва Христового. Розкриває ідею твору та пояснює зміст напис про те, що це зображення Книги родоводу Ісуса Христа, Сина Давидового, Сина Авраамового, розміщений вгорі ікони на стрічці – бандеролі.

У центрі ікони – великий медальйон із зображенням сцени Різдва Христового з поклонінням пастухів. Він розташований серед гілок розлогого дерева, яке є родовідним древом Ісуса Христа. На гілках дерева у золотавих овальних медальйонах зображено предків Ісуса Христа з людського роду, починаючи від старозавітного Авраама.

Композиція ікони є візуальною інтерпретацією першої глави Євангелія від Матвія, в якому описано родовід Ісуса Христа з роду Давида та Авраама, названо 42 родини й підкреслено зв’язок Сина Божого з людським родом (Мф. 1:1-18).

На гілках дерева розміщено 42 медальйони з погрудними зображеннями персоналій Старого Завіту – по 21 обабіч центру. На кожному медальйоні вгорі – пояснювальний напис відповідно до тексту Євангелія: «Авраам народив Ісаака; Ісаак народив Якова…» і так до «Йосип чоловік Марії». Знизу нумерація, яка визначає послідовність зображень згідно з євангельським текстом.

За нумерацією медальйони розташовані зліва направо, знизу вгору. Цікаво, що у рядах, де розміщено кілька зображень, відлік починається від першого медальйона ліворуч у лівій частині від центру дерева, наступний – перший ліворуч медальйон у правій частині ікони. Потім другий ліворуч медальйон у лівій частині композиції, далі – другий ліворуч у правій частині. Відповідно, за останнім медальйоном в ряду у лівій частині ікони – останній медальйон з правої частини.

Згідно з авторською нумерацією медальйонів 40, двічі повторюються числа 14 і 27. Прикметно, що на іконі двічі представлено царя Давида як підкреслення походження Ісуса Христа від царського роду. У двох медальйонах під № 14 розміщено два різних зображення царя Давида: в одному з написом «Давид же цар народив Соломона», в другому – «Давид цар».

У нижній частині ікони міститься текст, у якому розкривається суть пришестя у світ «…істинного судді, царя і ієрея Ісуса Христа заради спасіння нашого».

Унікальна ікона з родовідним древом Ісуса Христа XVIII ст. містилася у Борисоглібській церкві на Подолі у Києві. Після зруйнування стародавнього храму у 1930-х р. пам’ятка зберігається в колекції НЗКПЛ, її постійно експонують на виставках Заповідника та за його межами.

Підготувала Ірина Шульц
науково-дослідний відділ вивчення мистецької спадщини

 

 

Ілюстрація
Іл. 1. Ікона «Різдво з родовідним древом Ісуса Христа». Середина XVIII ст. Київ. Дерево, олія. КПЛ-Ж-389

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon