Іван Мазепа
Постать Івана Мазепи одна з найзагадковіших в українській історії. Великий масштаб цієї особистості важко збагнути і вмістити у певні рамки зрозумілості. Гетьману Іванові Мазепі не вдалося здійснити потаємну мрію свого життя — створення незалежної української держави. Але те, що він, як патріот «для общаго добра матки моей Отчизны бідной Украины», наважився не закрити, а поставити це питання з відповідною гостротою для наступних поколінь, є найголовнішим його скарбом-заповітом нащадкам. В його особі була щаслива сполука творця культурного процесу України і мецената – багатого, могутнього і щедрого.
Меценатство вважалось старою українською традицією, але розмах меценатської діяльності гетьмана вражає. Під особливою опікою Івана Мазепи перебувала саме Києво-Печерська лавра. Він був одним з найшанованіших ктиторів Печерської обителі.
Іван Мазепа своїм немалим коштом звів навколо Верхньої території Лаври кам’яні оборонні мури з чотирма сторожовими баштами, включаючи витрати на дві надбрамні церкви – реставрацію Троїцької, що над головною лаврською брамою, та будівництво нової кам’яної надбрамної церкви Всіх лаврських Святих. На останній було поміщено родинний мазепинський герб.
Щедро обдаровуючи Печерську обитель, Мазепа замовив великий дзвін для лаврських потреб і виділив кошти на зведення нової кам’яної дзвіниці.
Саме за гетьманства Мазепи були позолочені бані, розміщені фронтони та декоративні оздоби на головній лаврській соборній церкві Успіння пресвятої Богородиці.
Грандіозне будівництво розгорнулося не тільки в Лаврі, а й по всій Україні. І саме в цей час було створено особливий, оригінальний тип будівель, самобутні архітектурні форми яких дивовижно підкреслили український національний стиль. Це дало підставу сучасним науковцям назвати мистецтво цієї доби – українським бароко, яке часто називають «мазепинським».
Крім будівництва нових, або перебудови старовинних храмів княжої доби, гетьман робив церквам коштовні подарунки. Серед них ікони, хрести, чаші, митри, ризи, дзвони, срiбнi домовини для святих мощей, богослужбові книги, виготовлені з коштовних матеріалів, оправлені та оздоблені золотом, сріблом, коштовним камінням, парчею, оксамитом та шовком.