Виставки

Лавра в обʼєктиві: виставка “Лаврська фотографія кінця ХІХ – початку ХХ ст.”

До 150-річчя заснування фотомайстерні Києво-Печерської лаври Національний заповідник презентує виставку “Лаврська фотографія кінця ХІХ – початку XX ст”. Експозиція пропонує цікавим до історії гостям зазирнути у минуле через об’єктив лаврських фотографів. Це унікальна можливість не лише побачити історичні пам’ятки, але й відчути дух епохи через оригінальні кадри, які є частиною нашої культурної спадщини.
Заснована у 1874 році, фотомайстерня Києво-Печерської лаври спочатку функціонувала як частина іконописної майстерні, а згодом увійшла до складу лаврської друкарні. У приміщенні корпусу № 31, спеціально збудованому для потреб фотосправи, створювали не лише портрети, але й зображення архітектурних пам’яток, ікон, церковного начиння. Відвідувачі виставки матимуть змогу побачити копії оригінальних світлин та негативів, збережених у фондовій колекції заповідника.

Режим роботи: з середи по неділю з 09:00 до 17:00 


ПРОСВІТИТЕЛЬ
До 400-х роковин смерті архімандрита Києво-Печерської лаври Єлисея Плетенецького

Експозиція, присвячена архімандриту Києво-Печерської лаври Єлисею Плетенецькому, відкриває відвідувачам захопливий світ українського просвітництва. Саме цей видатний діяч стояв у початків першої лаврської друкарні та доклав неабияких зусиль для утвердження та розвитку української книжної культури. Ініціативи Плетенецького сприяли створенню освітніх закладів, що, зокрема, заклали основи Києво-Могилянської академії.

Виставка зібрала унікальні видання, випущені саме в перші роки діяльності лаврської друкарні, що працювала під керівництвом архімандрита. Серед експонатів — рідкісні стародруки, які зберегли не лише багатство змісту, а й дух епохи, коли Лавра була важливим осередком духовного опору Берестейській унії. Ці книги стали символом боротьби за православну віру та національну ідентичність, утверджуючи права православних вірян та місце української мови й культури.

Режим роботи: з середи по неділю з 09:00 до 17:00 


Шукай Бенксі в Лаврі

У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" можна побачити демонтований фрагмент стіни з роботою видатного британського стритарт-митця Бенксі. 

На графіті зображена жінка в халаті та з бігуді на голові, яка стоїть на стільці перед спаленим вікном із вогнегасником та у протигазі. Цей малюнок зʼявився на зруйнованому російськими ракетами будинку в Гостомелі. Жінка ніби готова загасити вогонь, який розпалила росія, напавши на українців, що мирно жили своїм життям.

Режим роботи: щодня з 09:00 до 17:00


У Лаврі показали рідкісні артефакти мазепинської епохи

В бібліотеці Успенського собору Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" відкрилася виставка “Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України”. Цього року виповнюється 315 років зо дня смерті одного з найвизначніших гетьманів України, дипломата та ктитора - Івана Мазепи.

Експозиція об’єднала унікальні артефакти, багато з яких вперше були представлені широкому загалу. Серед них - портрети Івана Мазепи, наукові та популярні видання, оригінальні машинописи відомих поетичних творів, присвячених Мазепі, марки та конверти Підпільної та Пластової пошти України, програми святочних академій, театральних вистав, художні альбоми та різного типу нагороди і відзнаки імені великого гетьмана, які усі разом демонструють різні етапи історичного розвитку мазепинського руху.

Кураторська лекція відбуватиметься що пʼятниці о 16:00.

Форма реєстрації 

Вартість квитка: 220 грн, пільговий — 110 грн.


Артефакти з минулого: що покажуть на виставці “Відроджений всесвіт”

Виставка "Відроджений всесвіт" до 100-річчя Реставраційної майстерні Лаврського музею вшановує кропітку працю відділу наукової реставрації, консервації та експертизи рухомих пам’яток Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, спрямовану на збереження української культурної спадщини.

В експозиції представлено понад 100 мистецьких творів XVII-XX століть, зокрема старовинні українські ікони, хрести, срібне церковне начиння, літургійні тканини та стародруки. Серед унікальних експонатів – предмети, що походять із Києво-Печерської лаври та інших храмів і монастирів Києва, багато з яких зазнали руйнацій ще під час Другої світової війни та були відреставровані лише нещодавно

Режим роботи: щодня з 09:00 до 17:00


І постала Церква велика на пагорбах Печерських»

Головна церква Києво-Печерської лаври, що було побудовано на честь Успіння Пресвятої Богородиці в період могутності України-Руси, стала  першим кам’яним храмом Печерської обителі. Його інтер’єри прикрашали мозаїки та фрески, що  створили у 1083–1089 рр. візантійські майстри.
На виставці, присвяченій 950-літтю заснування Успенського собору, експонують  історичні та мистецькі пам’ятки ХІ–ХХ ст. із колекції Заповідника. Зокрема це  унікальний рельєф із зображенням Богородиці  Оранти ХV ст.

Режим роботи: з середи по неділю з 09:00 до 17:00 


Фрески церкви Спаса на Берестові XVІІ ст.

Експозиція надає унікальну можливість  побачити розписи церкви доби Петра Могили зблизька. Фрески, виконані грецькими майстрами, яких запросив київський митрополит Петро Могила, є зразком високого рівня малярства пізньої візантійської традиції, що не має аналогів на теренах України. На стінах і склепіннях давньої частини храму місцями також збереглися оригінальні фрески кінця ХІ – початку ХІІ ст. (близько 80 кв.м). Однак про їхню  наявність протягом тривалого часу було невідомо. Виявлення фрески “Чудесний лов риби” стало  свого часу справжньою сенсацією.

Режим роботи: з середи по неділю з 09:00 до 17:00 


Виставка “Лаврські печери від аскези преподобного Антонія до часів святителя Петра Могили”

Кожен охочий зможе дізнатися історію унікальних підземних пам’яток, що разом із Великою Печерською церквою, є головними святинями та місцем паломництва не лише прочан, а й тих, хто цікавиться українською духовною спадщиною.

Печери є прикладом неповторної підземної архітектури, яку невтомно вивчають археологи.Експозиція розповідає про печери Києво-Печерської лаври, охоплюючи період від середини ХІ ст. до середини XVII ст.

Локація: перша секція корпусу № 3 праворуч від центрального входу

Час роботи: щодня з 09:00 до 17:00

Вартість відвідування входить у вхідний квиток.


Мікромініатюри Миколи Сядристого

Незмінно з часу її відкриття у 1977 р. виставка захоплює поціновувачів високого ювелірного ремесла, філософії безмежних можливостей людини, яку сповідує видатний митець, народний художник України Микола Сергійович Сядристий. До уваги відвідувачів – низка унікальних мініатюрних витворів, кожен з яких створений за власною, неповторною технологією.

Режим роботи: щодня з 09:00 до 17:00


Князі Острозькі: європейський вимір української історії

Протягом тривалого часу князі Острозькі активно впливали на суспільно-політичні, релігійні, культурні процеси на теренах сучасної України та сусідніх держав.
На виставці представлено пам’ятки XV–ХХ століть – лицарські обладунки, зброю  XVI–XVII ст. (мечі, шаблі, гармата), церковні старожитності, стародруки Острозької друкарні, картини, гравюри, старовинні документи. Серед експонатів – знаменита «Острозька Біблія» кінця XVI століття.
До уваги відвідувачів репродукція картини XVI ст. «Битва під Оршею» – одного з найкращих батальних полотен доби Відродження, створеного невідомим учасником битви, учнем художника Лукаса Кранаха Старшого (оригінал в Національному музеї у Варшаві). У цій битві 1514 року об’єднаним військом литовців, поляків, українців і білорусів під командуванням князя Костянтина Острозького було розгромлене 40-тисячне військо Московської держави.

Режим роботи: з середи по неділю з 09:00 до 17:00 


Проєкт “Відеостіна”
 

У Великій лаврській дзвіниці для відвідувачів діє соціальний проект “Відеостіна”, який дозволяє оглянути Києво-Печерську лавру з висоти пташиного польоту у режимі онлайн, не піднімаючись наверх сходами. Це сучасний технічний комплекс із чотирьох 55-дюймових моніторів, розміщених на першому ярусі, а також чотирьох камер з 45-кратним збільшенням, встановлених на четвертому ярусі дзвіниці. За допомогою пульта управління можна скерувати камери, запрограмувавши напрямок руху (схід, захід, південь, північ) та ознайомитися з архітектурним комплексом Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у цілому і його пам’ятками зокрема, помилуватися мальовничими краєвидами Києва.


ІСТОРІЯ ВЕЛИКОЇ ПЕЧЕРСЬКОЇ ЦЕРКВИ

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon