23 серпня, о 14:00, в Успенському соборі відкриється виставка ікон XVIII ст. з колекції Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, які походять з синявського храму Святого Миколая.

Церква св. Миколая Чудотворця у селі Синява Білоцерківського району Київської області – одна з найстаріших пам’яток дерев’яного зодчества Правобережної України першої половини ХVІІІ ст.

В експозиції представлено 9 ікон-картин зі Свято-Миколаївської церкви села Синява, які було передано для зберігання до Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Події, що передували процесу передавання ікон відбувалися у 1980-х роках і пов'язані були з реставраційними роботами церкви.

Це великого розміру полотна, що розміщувались на вісьмох трапецієподібних площинах бані вівтарного зрубу Церкви та його верхній горизонтальній восьмигранній площині на металевих каркасах, які повторювали форми граней.

Центральним образом живопису була ікона-картина «Спас Емануїл» із зображенням Немовляти Христа в оточенні символів чотирьох євангелістів. Такий сюжет відсилає до символічного зображення викупної жертви Ісуса Христа та його майбутнього воскресіння. Це полотно оточувалося сімома іконами з зображеними в повний зріст архангелів. В центральній бані розміщувалася ікона-картина з зображенням «Бога-Саваофа».

Для всього комплексу живописних полотен характерний чіткий, впевнений малюнок, який свідчить про особливий для кінця ХVII – XVIII ст. стиль українського бароко і високу техніку майстрів-виконавців.

Аналогії знаходимо у настінному живописі інтер’єрів Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври. За стилістичними ознаками наближений до лаврської школи живопису, синявській живопис відкриває ще одну сторінку історії творчості майстерні Києво-Печерської лаври.

Лаврські художники використовували досягнення західноєвропейського мистецтва на ґрунті українського народного живопису, знайшли свій своєрідний стиль, який виплинув на розвиток мистецтва ХVII–XVIII ст.

З церквою святого Миколая Чудотворця з Синяви пов’язані найкращі зразки народної монументальної творчості, в яких оригінально поєднані архітектура, живопис, скульптура та декоративне мистецтво. Ці пам’ятки є одними з найцінніших, які вдалось зберегти, незважаючи на всі лихоліття, що випали на долю нашого народу.

Запрошуємо вас відвідати виставку, яка натхненно підготовлена співробітниками відділу науково-фондової роботи Заповідника.

Виставку організовано за підтримки Благодійний Фонд "Українська лавра".

Термін проведення виставки: серпень – жовтень 2023 року.

Вартість відвідування: входить у вартість вхідного квитка.

Час роботи: 10:00–18:00

Адреса: Лаврська, 9, Успенській собор.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon