Cпецпогашення художнього маркованого конверта, відкриття виставки «Друковано в Святой Великой Лавре Киевопечарской» та майстер-клас з друку гравюри, присвячені до 400-річчя лаврської друкарні

25 грудня 2015 року у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику (корп. №4, «Келії соборних старців») відбулося урочисте спецпогашення художнього маркованого конверта, відкриття виставки «Друковано в Святой Великой Лавре Киевопечарской» та майстер-клас з друку гравюри, присвячених 400-річчю заснування друкарні Києво-Печерського монастиря.

З вітальним словом до гостей звернулись перший заступник Міністра культури України Ліховий І.Д., Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Михайлина Л.П., в.о. директора Київської міської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Зубик О.П. та директор Центрального державного історичного архіву України Музичук О.В.

Ліховий І.Д. наголосив на тому, що друкарня як портал в духовний світ відіграла надзвичайну, важливу роль в житті Києво-Печерської лаври як культурно-просвітницького осередку України. Створення друкарні Києво-Печерського монастиря стало цілою революцією – тепер можна було поширювати та множити людську мудрість. Кожний з митрополитів вважав за честь не тільки зберегти, а й розвинути технологію друкування книги. «Виставка – символічна. Очевидно, так ми маємо творити справжню українську культуру. Книга об’єднала світ», – сказав Ліховий І.Д.

Михайлина Л.П. зазначив історичну та культурно-просвітницьку важливість створення друкарні Києво-Печерського монастиря 400 років тому. Адже протягом століть вона залишалася однією з найбільших і найкращих в Україні, а якість її книг вважалася неперевершеною. Друкарня, яку було створено в Києво-Печерській лаврі на початку XVІI ст. завдяки старанням архімандрита Єлисея Плетенецького, стала справжнім науковим, освітнім і культурним осередком Києва. Зібраний архімандритом гурток вчених, проповідників, перекладачів, іконописців та друкарів дав поштовх створенню Київського православного братства і школи. Звідси вийшли значимі праці з богослов’я, полемічні твори, а також студії з філософії, історії, інших наук. Видання лаврської типографії стало важливим джерелом з історії нашої країни та справжніми взірцями мистецтва.

Особливістю виставки Михайлина Л.П. назвав практику міжмузейної співпраці. Адже організаторами експозиції виступили Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Центральний державний історичний архів України, Національний музей історії України, Музей Шереметьєвих.

Зубик О.П. зазначив, що художній маркований конверт, виготовлений спеціально до створення друкарні Києво-Печерського монастиря, рознесе звістку про день народження друкарні по всьому світу. Адже значимість просвітницької місії, яку чотири століття поспіль виконує Києво-Печерська лавра, переоцінити складно.

Музичук О.В. звернула увагу присутніх на символічність відкриття виставки як події, що відбулася одразу після дня святкування працівників архівних установ України. Також висловила сподівання, що співпраця з Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником продовжиться і в майбутньому. Адже у фондах Центрального державного історичного архіву зберігається значна кількість документів, які мають побачити світ. 

Після вітального слова почесних гостей відбулося спецпогашення художнього маркованого конверта, присвяченого до 400-річчя створення лаврської друкарні. Ліховий І.Д. та Михайлина Л.П. урочисто погасили конверти та залишили на них свої підписи. Конверт виготовлено тиражем 400000 тисяч примірників. Дизайн конверту розробила Тетяна Нестерова.  Знищення штемпеля, за допомогою якого було здійснено спецпогашення, відбудеться 25 грудня 2015 року о 20.00.

В межах відкриття виставки науковий співробітник, заступник начальника відділу вивчення мистецької спадщини Заповідника Шульц І.В. провела оглядову екскурсію виставкою для присутніх.

Родзинкою події став майстер-клас, де запрошені гості ознайомилися з тонкощами технології друку гравюри. Ліховий І.Д. самостійно надрукував її  на спеціальному друкарському станку. А бажаючі отримали по гравюрі у подарунок. Майстер-клас провів співробітник Заповідника Федорин М.О.

В експозиції представлені оригінальні експонати – зокрема, книги, що вийшли друком на початку XVII століття, а також копійні матеріали із фондів  Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Центрального державного історичного архіву України, Національного музею історії України, Музею Шереметьєвих, Благодійного фонду “Києво-Печерська лавра”, збірки Дмитра Піркла.

Метою виставки організатори назвали можливість поширення серед суспільства та міжнародної спільноти інформації про роль Києво-Печерської друкарні в розвитку української культури, науки і освіти.

Організатор спецпогашення художнього маркованого конверта – Київська міська дирекція УДППЗ «Укрпошта».

Виставка працюватиме протягом року – до 25 грудня 2016 року. 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon