«Мистецька спадщина»
Дорогі друзі!
Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми ознайомимо Вас із цікавим твором декоративно-ужиткового мистецтва з колекції Заповідника – олов’яним блюдом із композицією «Соглядатаї землі Ханаанської» (КПЛ-М-7928).
Серед пам’яток матеріальної культури, що зберігаються в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» є колекція посуду XVIII – початку XX ст. із некоштовного металу. Частину її становлять великі за діаметром і прості за формою тарелі різної глибини. На звороті деяких є гравійовані тексти, в яких ці посудини називають «полумисками». На окремих полумисках є повні або скорочені назви церков і монастирів, у користуванні яких вони були.
Переважно єдиною прикрасою таких посудин є смужки простого орнаменту по краю широкого поля, але таких в колекції небагато. Тарелі з зображеннями на денцях одиничні. Один із них вартий особливої уваги.
Олов’яний полумисок у діаметрі 52 см. Широке поле прикрашають дві смуги вишуканих гравійованих орнаментів. Три смуги різних орнаментів прикрашають по колу і його дно. Один із них – оплетений стилізованими квітами граната соковитий пагінець, виконаний карбуванням. Навколо рамки центрального медальйона з карбованою композицією готичними літерами виконано напис. На жаль, він стертий і сприймається як орнамент. У медальйоні зображено двох чоловіків, які несуть на довгій жердині велике гроно винограду. В сакральному мистецтві композиція має назву «Соглядатаї землі Ханаанської» – надзвичайно рідкісне зображення на церковних металевих предметах.
Основою композиції є біблійне оповідання четвертої книги Мойсея (Чис. 13). Під час перебування в пустелі Фаран пророк Мойсей, за повелінням Господа, послав 12 чоловіків (по одному «від коліна отців») оглянути землю Ханаан, яку Господь обіцяв синам Ізраїлю. Коли соглядатаї повернулися, вони як доказ багатства та родючості Землі Обітованої принесли її плоди – гранат, інжир й величезне виноградне гроно, яке зрізали в долині Есхол (Чис. 13:24).
Сюжет – один з символіко-алегоричних зображень теми Євхаристії, яка в сакральному мистецтві XVII–XVIII ст. була доволі поширеною. Однак у порівнянні з іншими символічними сюжетами євхаристичного змісту «Соглядатаї землі Ханаанської» трапляється рідше.
Подібні ошатні полумиски використовували для освячення плодів на свято Преображення Господнього, яке у народі відоме як Яблучний Спас. Колись у цей день люди вдягалися у біле, брали пишні букети з колоссям жита або пшениці і йшли до церкви – святити все, що дала мати-земля: яблука, виноград, груші, горох, картоплю, огірки, помідори тощо. Освячення у цей день різних плодів символізувало розквіт і плодючість усього створеного у царстві життя.
Сергій О. С., с.н.с.
Список ілюстрацій
Іл. 1. Полумисок із композицією «Соглядатаї землі Ханаанської». XVII–XVIII ст. КПЛ-М-7928
Іл. 2. Полумисок із композицією «Соглядатаї землі Ханаанської». XVII–XVIII ст. Зворотний бік. КПЛ-М-7928















