Спільна історія та майбутнє: до Лаври завітав Президент Литви

Президент Литовської Республіки Гітанас Науседа відвідав Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” з нагоди 510-ї річниці битви під Оршею, у якій україно-польсько-литовсько-білоруське військо на чолі з князем Костянтином Острозьким вщент розгромило численну армію московитів.

Президент Литви підкреслив важливість продовження співпраці з Україною у культурній сфері та збереження спільної історичної спадщини. Зокрема йдеться про розвиток нових проєктів, які підкреслюють єдність наших народів у минулому та теперішньому.

“Про битву під Оршею знає кожен литовський школяр. Ми цьому навчаємося у школі, і цю думку, цю ідею хоробрості та незламності ми потім несемо з собою ціле життя. І саме сьогодні ми маємо пам'ятати про Костянтина Острозького. Нам треба бути хоробрими, набиратися віри у те, що ми знову зможемо подолати ворога, як ми це зробили 500 років тому. Ми з нетерпінням чекаємо того дня, коли Україна переможе російських окупантів, і першими, хто буде цьому радіти, будемо ми”, - зазначив у промові  Гітанас Науседа.

Під час візиту сторони обговорили продовження проєкту із відновлення пам'ятника видатної постаті воєначальника  та одного з найбільших покровителів Лаври.

«Сьогодні ми вшановуємо сторінку спільної історії України та Литви — глибоку, велику, могутню й героїчну. Вшановуємо пам'ять великого полководця, князя, культурного і релігійного діяча Костянтина Острозького. Хотілося б, щоб світ знав, як і тоді, що таке росія та її підступність», — сказав міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Костянтин Острозький, видатний військовий і державний діяч, був не лише великим гетьманом Литовського князівства, але й ктитором Києво-Печерської лаври. Саме в Успенському соборі він знайшов свій останній прихисток. 

Протягом останніх десяти років Заповідник активно співпрацює з литовськими партнерами, реалізуючи міждержавні проєкти, спрямовані на відновлення історичних пам'яток, пов'язаних з династією князів Острозьких. Зокрема, у 2023 році на північному фасаді Успенського собору встановили барельєф на честь князя, створений знаними українськими скульпторами Борисом Криловим та Олесем Сидоруком.

Високі гості змогли першими побачити картину Рівненського обласного краєзнавчого музею “Битва під Оршею” польського художника Юзефа Менціни-Кжеша, відновлену відділом наукової реставрації Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”.

Разом з очільником Литви до Лаври завітали: 

Блаженіший Епіфаній, Митрополит Київський  і всієї України, Предстоятель Православної Церкви України, Надзвичайний Поважний Посол Литовської Республіки в Україні Інга Станіте-Толочкене, Керівник місії Посольства Республіки Польща в України Пйотр Лукасевич, директор Польського Інституту у Києві Ярослав Ґодун та голова БФ “Корона князів”Острозьких” Робертас Габулас, директор музею Шереметьєвих Олексій Шереметьєв. Також у заході взяли участь науковці та духовенство, зокрема єпископ Бориспільський, вікарій Київської єпархії, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври Авраамій.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon