Триває наш «Лаврський лекторій», присвячений біографії та діяльності гетьмана Івана Мазепи.
«…і кров рікою стікала в Сейм…»: злочини московитів на теренах Гетьманщини 1708−1709 років
24 листопада о 17:00 відбудеться лекція, присвячена 315-й річниці Батуринської трагедії, що стала наслідком доленосного рішення Івана Мазепи про спробу вирватися з-під політичного протекторату Московії.
Українська людність і навіть найближче оточення гетьмана восени 1708 року не були обізнані з планами очільника Гетьманщини. Рішення про зміну протектора було прийнято Мазепою несподівано для багатьох. Розпорядження гетьмана, який вирушив на зустріч шведському королю Карлу ХІІ не передбачали навіть натяку на те, що з гетьманською столицею може статися якесь нещастя. Фортеця Батурина цілком могла витримати кілька денну осаду. Однак сталося неочікуване.
Увірвавшись до фортеці, московити влаштували справжній погром. Гетьманські палати, заміську резиденцію та будинки старшини пограбували, козаків-оборонців катували та по-звірячому вбили, жінок та дівчат зґвалтували, старих та немовлят безжально вбили або знищили в диму спаленого вщент міста.
Сучасники, які на власні очі бачили наслідки московських звірств, із жахом описували свої враження. На знищенні Батурина московити не зупинилися. Були допити, тортури та знущання над мазепинцями в Глухові та Лебедині. Були звірства щодо запорожців, які підтримали гетьмана Мазепу та кошового отамана Костя Гордієнка та багато інших злочинів проти українців.
Не гребували московити й численними засобами маніпуляцій, які вони використовують і в ході теперішньої російсько-української війни.
Якщо Вам цікаво дізнатися деталі Батуринської трагедії, якщо Ви хочете довідатись про методи та прийоми маніпулятивної політики Петра І, спрямованої на свідомість мешканців України-Гетьманщини, якщо хочете на власні очі побачити аналогії в подіях нашої минувшини та сьогодення, обовʼязково відвідайте наш музейний захід.
Відповіді на запитання та пояснення тогочасних подій ви отримаєте від нашого лектора: Ольги Ковалевської, науковця Інституту історії України НАН України.
Локація: Приміщення Бібліотеки на 2 поверсі Успенського собору Києво-Печерської лаври.
Захід за попередньою реєстрацією
Вартість квитка: 200 грн (вхідний квиток + всі виставки)
Програма:
16:45 – збір біля Центрального входу з внутрішнього боку
17:00 −18:30 – лекція