Учасники круглого столу обговорили проблемні питання Державної стратегії відродження реставрації в Україні
До участі у засіданні були запрошені провідні українські реставратори, архітектори, історики, мистецтвознавці, широка громадськість.
Відкрив засідання, Анатолій Антонюк - заступник начальника відділу, кандидат технічних наук, Заслужений будівельник України, Лауреат Державної премії України у галузі архітектури, національний координатор ІККРОМ України (Міжнародного центру вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей), який зауважив, що створення реставраційної галузі в Україні почалося після Другої світової війни. Велика кількість зруйнованих під час війни пам’яток архітектури вимагали проведення саме архітектурної реставрації. Ці ж питання є надзвичайно актуальними і сьогодні.
Осередками наукового досвіду в галузі реставрації в складі корпорації «Укрреставрація» були інститути «УкрНДІпроектреставрація» і «Укрзахідпроектреставрація. Поступово в складі виробничих реставраційних майстерень в багатьох областях України були створені виробничі бази, що давало можливість виконання всього комплексу реставрації і пристосування пам’яток історії і культури. Результатом роботи українських реставраторів стало відродження і пристосування великої кількості видатних пам’яток як в Україні, так і за її межами.
Активна руйнація всієї галузі реставрації України була здійснена антиукраїнським урядом Януковича.
Учасники зібрання, виявилися одностайними у думці, що поступово Україна втрачає унікальний досвід реставрації пам’яток архітектури який накопичувався десятиліттями після Другої світової війни, а головне - зараз втрачаємо кадри науковців-реставраторів і майстрів виконавців різних видів реставраційних робіт.
Постає питання: хто буде відновлювати пам’ятки історії і культури України після перемоги у війні з росією? Якщо в Україні не відродити національну систему реставрації і збереження пам’яток історії і культури, то нас чекає свого роду окупація в галузі історії і культури.
Учасники засідання, висловили думку, що відродження функціональної системи збереження і реставрації пам’яток історії і культури необхідно здійснювати на базі як вітчизняного досвіду, так і практики в цій галузі інших держав, з урахуванням сьогоденних реалій в Україні.
На розгляд Круглого столу було винесено стратегію держави у відродженні реставраційної галузі в Україні. Запропоновано обговорити можливість створити Національний Центр збереження культурної спадщини, надавши йому такі основні функції:
- підготовка державних нормативних документів;
- створення державного електронного реєстру пам’яток історії і культури;
- аналіз, дослідження стану (в першу чергу) пам’яток історії і культури національного значення і підготовка пропозицій (з урахуванням запиту місцевої влади) на державне фінансування реставраційних робіт.
- підготовка концепцій реставраційних робіт на пам’ятках національного значення, для подальшого проектування приватними архітектурно-реставраційними майстернями;
- науково-методична рада;
- експертиза проектів реставрації;
- архів проектної документації;
- виконання реставраційних робіт має здійснюватися спеціалізованими виробничими майстернями, які мають відповідну виробничу базу;
- підготовка кадрів реставраторів, архітекторів, конструкторів, технологів та інших фахівців, а також реставраторів-ремісників виконавців окремих видів реставраційних робіт.
В обговоренні взяли участь: Олександр Чижевський - голова Спілки архітекторів України; Микола Бевз - доктор архітектури, професор, Заслужений архітектор України, завідувач кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка»; Антоніна Банних - головна спеціалістка відділу містобудівного кадастру Департаменту просторового планування території та архітектури Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України; Ростислав Карандєєв - т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України; Микола Томенко - політик і громадський діяч, організатор загальнонаціональних акцій «Сім чудес»; Микола Гайда - Президент УНК ІКОМОС; Олександр Романчено - начальник наукового відділу моніторингу та оренди нерухомих пам’яток НЗКПЛ; Володимир Биков – Головний архітектор Сумської області, та інші.
Учасники Круглого столу прийняли рішення вивчити всі пропозиції висловлені на обговоренні, узагальнити та підготувати висновки для подальшої роботи по відродженню реставрації нерухомих пам’яток в Україні.