Іконостас з переліку спадщини ЮНЕСКО: у Лаврі представили відновлену реліквію з церкви Святого Юра
У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” презентували відновлений іконостас церкви Святого Юра, що розташована у Дрогобичі та входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Цей п'ятиярусний іконостас, створений у 1658-1667 роках, є унікальним зразком українського сакрального мистецтва. Виставковий проєкт, організований Національним науково-дослідним реставраційним центром України спільно з Музеєм “Дрогобиччина” та за підтримки Заповідника, став результатом масштабної чотирирічної роботи.
“Я хотів би подякувати перш за все нашим колегам-реставраторам Національного реставраційного центру, які неймовірними зусиллями привели в такий стан привели пам'ятку 17 століття. Я впевнений, що вона далі, завдячуючи цій копіткій праці, буде століттями нести інформацію про українську ідентичність, про український дух, про українську спадщину”, - переконаний гендиректор Заповідника Максим Остапенко.
За копітку працю реставратори Центру разом із гендиректоркою Світланою Стрельниковою отримали відзнаки від Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, який освятив іконостас. У захваті від побаченого лишилася і голова
бюро ЮНЕСКО в Україні, професорка Кʼяра Децці Бардескі.
Церква Святого Юра в Дрогобичі - один із найвідоміших зразків дерев'яної архітектури в Україні та Галичині зокрема. Під охороною ЮНЕСКО сакральна споруда перебуває з 2013 року. Через російську агресію у 2023 році її внесли до Міжнародного переліку культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом. Іконостас цієї церкви піддавався численним ремонтам та реставраціям, його живопис - перемалюванням та частковому руйнуванню, що поставило під загрозу збереження первісної автентичності.
Реставрація стала викликом для фахівців, які провели комплекс наукових досліджень. Використання хіміко-технологічних і рентгенологічних методів дозволило визначити оригінальний фарбовий шар ікон та поліхромію конструкцій іконостаса. Художники-реставратори розкривали давні сакральні зображення, паралельно зміцнюючи конструкцію іконостаса. Цей процес був вкрай складним і потребував виняткової майстерності та точності.
“Нам би дуже хотілося, щоби по закінченню війни туристи приїжджали в нашу країну подивитися не на те, що в нас відбулося з погляду руйнацій від нашого ворога, а саме на нашу спадщину. Для того, щоб ми це зберегли й донесли до часу нашої перемоги і до моменту коли до нас приїдуть люди. Ми хочемо, щоби вони подивилися ось таку красу, яка доводить наше коріння, нашу ідентичність і нашу глибоку історію”, - акцентувала заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Анастасія Бондар.
Виставковий проєкт “Нам поможе Святий Юрій, ще й Пречиста Мати волю здобувати!” дозволяє зануритися в історію та мистецькі особливості шедевра українського іконопису. Інформаційні матеріали виставки розповідають про всі етапи реставраційної роботи та наукові дослідження, що передували відновленню іконостаса.
Експозиція діятиме в Успенському соборі.