Підсумки Двадцятої Міжнародної наукової конференції “Церква – наука – суспільство: питання взаємодії”

23–24 червня 2022 року в Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” відбулась ювілейна, 20-та Міжнародна наукова конференція “Церква – наука – суспільство: питання взаємодії”.

Попри широкомасштабне вторгнення російської федерації, до роботи конференції долучилося півсотні учасників – з України, Польщі, Німеччини й Молдови. Нашу країну представляли дослідники з Києва, Чернігова, Харкова, Умані, Дрогобича. На чотирьох секціях протягом двох днів прослухано – очно та онлайн – 32 доповіді українських та іноземних науковців. Більшість доповідей викликали жваві дискусії.

Цей науковий форум започатковано два десятиліття тому у м. Черкаси з метою об’єднати українських дослідників, що здійснюють фундаментальну наукову розробку питань, пов’язаних із студіюванням історії християнської церкви в Україні. Досить швидко конференція не лише змінила локацію (від 2005 р. основним місцем її проведення є наш заповідник), статус (від 2006 р. перетворено на міжнародну), але й суттєво розширила свою тематичну спрямованість, яка окрім висвітлення актуальних історіографічних, джерелознавчих, методологічних проблем дослідження історії Церкви, вже багато років включає археологічне вивчення християнських старожитностей, дослідження пам’яток церковної давнини, пам’яткознавчі, архівознавчі студії.

Однією з особливостей конференції було широке залучення до її організації українських та іноземних музейних, наукових і науково-освітніх інституцій; проведення виїзних секцій – і не лише київських, а й в інших містах України – Вишгороді, Чернігові, Ніжині, Переяславі. У зв’язку з цим робота конференції, традиційно, тривала від трьох до п’яти днів, учасники й гості заслуховували сто і більше доповідей, презентували нові видання, експозиції.

Звісно, організатори ювілейної конференції сподівались на вищий щабель наукового форуму з продовженням минулорічних традицій, але значні корективи внесла війна. Виникла необхідність обмежитись проведенням засідань у стінах Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” та передбачити для науковців, що перебувають поза межами Києва участь виключно в онлайн-режимі. Також суттєво відкориговано тематичну спрямованість конференції – відповідно до викликів сьогодення. На розгляд її учасникам запропоновано питання, присвячені збереженню сакральних пам’яток в умовах військових дій – як в історичній перспективі, так і сьогодні; реставрації та відтворенню пам’яток, що постраждали внаслідок бойових дій; висвітленню стану церковних інституцій у військовий час в історичному, історіографічному та джерелознавчому вимірах. Крім цього, зважаючи на важливе значення, яке сьогодні набуло створення, збереження та систематизація цифрових копій писемних і матеріальних пам’яток, значну увагу під час конференції приділено і цій тематиці.

Найближчим часом окремі виступи, за згодою авторів, будуть розміщені на ютуб-каналі заповідника. Видання збірника, в який увійдуть розширені версії зроблених на конференції доповідей, оргкомітет планує на кінець року.

YouTube icon
Facebook icon